2014-08-06 10:43:27

У нас не може бути іншого шляху, як від рабства – до свободи

Серед чільних питань порядку денного зібрання був звіт про виконання колективного договору за 2013 рік та прийняття проекту колективного договору на 2014-2016 роки між ДП «Облавтодор» і обласною організацією профспілки.

З доповідями виступили Іван Гавриляк, голова обласної організації профспілки та Андрій Яремин, начальник планово-економічного відділу ДП  «Облавтодор». Промовці зазначили, що рівень заробітної плати на підприємствах автотранспорту ( на 50 відсотків) та дорожнього господарства (на 30 відсотків) залишається нижчим, ніж у середньому по народному господарству області. У транспортній галузі зростання зарплати унеможливлюють втрати від не сплачення  державою у повному обсязі субвенцій за пільговий проїзд окремих категорій громадян, також існуючі нелегальні перевезення, а ще – не збалансований тягар оподаткування. Не в ліпшій ситуації дорожня галузь, яка фактично доведена до банкрутства, а  працівники та їхні сім’ї  через відсутність коштів на прожиття перебувають у відчаї та соціальній напрузі. Дорожні філії Прикарпаття вже більше трьох років працюють в режимі неповного робочого тижня. Відсутність перспективи призводить до втрати кваліфікованих кадрів, засоби виробництва, техніка фізично і морально устаріла.  На час проведення пленуму працівникам галузі не виплачено зарплату майже за 4 місяці. За існуючих реалій, як відзначили доповідачі, і що знайшло відображення у постанові пленуму, було порушено виконання низки норм колективного договору, особливо в питаннях доплат, оздоровлення тощо.

Щодо проекту колективного договору на 2014 -2016 роки, то адміністраціям і профспілковим організаціям у складних політично-економічних реаліях в державі доручено першочергово забезпечити виплату зарплати своєчасно і в повному обсязі. Щодо доплат, то здійснювати їх «за наявності коштів». Принципове питання -­ не допустити масового звільнення працівників, особливо дорожників. Адже, як зауважили ряд профспілчан у своїх виступах, триває необґрунтована так звана оптимізація чисельності працюючих,  тому зараз профспілка має взяти цей процес під контроль і працювати спільно з адміністраціями.

Учасники зібрання підтримали рішення V Пленуму ЦК профспілки «Про вступ галузевої профспілки в колективний трудовий спір на національному рівні з Кабінетом Міністрів України».

Розмова на пленумі мале ще й такі акценти. З обуренням ряд керівників районних дорожніх служб  повідомили про негативну практику перевірок, яка триває в області. Зокрема, це стосувалося дій управління праці ОДА. За ситуації, що обласному автодору за 2013-2014 роки не повернуто за виконані роботи 56 млн. грн., вину за невиплату зарплати перевіряючі служби кладуть на керівників, порушують проти них карні справи, штрафують, та навіть вдаються до суду. Штрафи подвоюють, якщо керівники не сплатили їх у вказаний термін.

«Де ж нам брати гроші, якщо ми не отримуємо місяцями  зарплати через те, що кошти не повертають нам? Не там контролюючі органи шукають винних», -апелювали виступаючі.  До того ж, казали, були випадки, що за одне і теж порушення згадані управлінці карали «винних» двічі, один раз при неплановій, другий раз – при плановій перевірках. Профспілкові лідери зазначили, що вимагатимуть пояснень такої практики роботи держслужбовців та обстоюватимуть свої права.

Власне в унісон таких проблем був виступ з трибуни пленуму голови Ради профспілок області Ігоря Басюка. «З нами поводяться так, як ми це дозволяємо. Спрацьовує багатолітня безкарність чиновників за прорахунки. Ми ще не мали ніколи відповіді, чому повсякчас людина праці має входити в положення урядовців, а не навпаки».

Лідер спілчан області також повідомив про оголошений народний профспілковий референдум, ініційований ФПУ. Йдеться  про встановлення розміру мінімальної  зарплати на наступний рік, загалом про соціальні гарантії для людини праці. Тому запросив усіх до активної участі в такому плебісциті. Резюмував свій виступ І.Басюк, зазначивши, що доки мільярдерам та  чиновникам усіх ланок у нашій державі не «буде писаний закон», доти буде безкарність і соціальне провалля між олігархічними кланами та суспільством, яке приречене виживати, а не жити.

Пленум завершився на ноті, що всім слід  консолідувати зусилля, щоб перемогти ворога зовнішнього і будувати нову державу великих можливостей. У нас не може бути іншого шляху, як від рабства – до свободи.

Марта Войцехівська-Павлишин